Swoją sławę Zakopane zawdzięczało początkowo właściwościom leczniczym tutejszego klimatu.Ich odkrywcą był doktor Tytus Chałubiński,który jak wielu zakochał się w Tatrach od pierwszego wejrzenia.Stał się zapalonym taternikiem i na stałe osiadł w Tatrach.W ślad za doktorem do stolicy Tatr zaczęli przyjeżdżać inni-kuracjusze,naukowcy,artyści,malarze,rzeźbiarze...Okazało się,że klimat Zakopanego sprzyja nie tylko zdrowiu,ale również...intelektualnym dysputom i artystycznym eksperymentom na skalę ogólnopolską...
Do najwybitniejszych postaci związanych z Zakopanem należeli Witkiewiczowie-Stanisław i jego syn Stanisław Ignacy zwany Witkacym.Starszy Witkiewicz,zafascynowany magią Zakopanego,Tatr i żywiołowością górali,był jednym z największych propagatorów Zakopanego i całego Podhala.
Właśnie w Podhalańszczyźnie widział on rdzenne polskie korzenie i szansę na odrodzenie autentycznej polskiej kultury,tak zniszczonej przez najeźdzców.To on wprowadził do polskiej architektury i sztuki użytkowej pojęcie stylu zakopiańskiego,który chciał przeszczepić również do innych regionów Polski.Zbudowane według jego projektów domy,m.in. słynna willa pod Jedlami czy Willa Koliba,w której dziś mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego-należą do najpiękniejszych dzieł architektonicznych w Zakopanem.
Do pierwszych zdobywców Tatr-zarówno pod względem taternickim,jak i artystycznym-należał osiadły w Zakopanem pisarz Kazimierz Przerwa Tetmajer.Był on zdobywcą licznych górskich szczytów,a w swoich utworach-takich jak cykl nowel "Na skalnym Podhalu" czy "Legenda Tatr"-wykorzystywał żywą góralską gwarę.
Moda na Zakopane przyciągała całą plejadę znakomitości z całej Polski.W Zakopanem mieszkali kompozytor Karol Szymanowski,pisarz Kornel Makuszyński i poeta Jan Kasprowicz.Bywali tu Henryk Sienkiewicz,Helena Modrzejewska,Adam Asnyk,Stefan Zeromski,Wojciech Kossak i Józef Piłsudski.O wielu z nich przypominają pamiątkowe tablice na zakopiańskich domach i chatach.Najstarsza z nich,upamiętniająca pobyt w Zakopanem Józefa Ignacego Kaszewskiego,pochodzi z 1879 roku.
Dziś,chociaż na pełnych turystów ulicach miasta królują wypożyczalnie sprzętu sportowego,reklamy wyciągów narciarskich,kawiarnie,kluby i dyskoteki,to jego dawny klimat nie całkiem zaginął.Slady przeszłości Zakopanego najlepiej zachowały się na ulicy Kościeliskiej nazywanej czasem zakopiańską starówką.Znajduje się tu wiele oryginalnych podhalańskich domów z XIX wieku,a także stary kościół i karczma U Wnuka-pierwszy dwupiętrowy budynek drewniany w Zakopanem.Ulica prowadzi do słynnego cmentarza na Pęksowym Brzyzku.Na założonym w 1848 roku cmentarzu można zobaczyć wiele perełek-kunsztownych nagrobków czy ozdobną bramę cmentarza wg projektu Witkiewicza.
Zobacz także najlepsze apartamenty za granicą do kupienia.
Przeszłość i duch Zakopanego żyje też w mini muzeach poświęconych jego dawnym wybitnym mieszkańcom i artystom.W domu na Harendzie,który należał do Jana Kasprowicza,czy w kamienicy Opolanki,gdzie mieszkał i tworzył Kornel Makuszyński.W mieście działa wiele galerii sztuki,wśród nich autorskie galerie Władysława hasiora i Antoniego Rząsy.Zakopane to także szczególne miejsce dla miłośników muzyki, a w szczególności muzyki poważnej. W Willi Atma,gdzie kiedyś mieszkał Szymanowski,można posłuchać koncertów w najlepszych wykonaniach.Szczególną okazją do organizowania imprez muzycznych w Atmie był rok 2007 obchodzony jako rok Karola Szymanowskiego, dla uczczenia 125 rocznicy urodzin i 70-lecia śmierci kompozytora.W kulturalnej ofercie miasta znajdziemy ciekawe imprezy cykliczne.Do największych należy Jazz Camping Kalatówki,który łączy różne pokolenia muzyków i słuchaczy.Odbywa się tu też Festiwal Folkloru Ziem Górskich,jedna z najstarszych imprez folklorystycznych,a także międzynarodowy Festiwal Organowy i Zlot Pojazdów Zabytkowych im. Jana Rippera.
Dla spragnionych ambitnych doznań artystycznych swoje podwoje otwiera Teatr im. Stanisława I. Witkiewicza.Jego sezonowe spektakle nie zawsze są łatwe w odbiorze,zachowują za to twórcze postulaty patrona sceny,twórcy teorii czystej formy,dla którego ważniejsze niż spójna fabuła były przeżycia metafizyczne i poczucie..."dziwności istnienia"
Wybitni mieszkańcy tworzyli niepowtarzalną atmosferę miasta,jednak Zakopane rozwinęło się przede wszystkim dzięki świetnym warunkom do uprawiania turystyki górskiej i sportów zimowych.Pierwsze zawody narciarskie,w których wzięło udział 150 zawodników z kilku krajów,zorganizowano tu już w 1910 roku.W tym samym czasie odbył się pierwszy konkurs w skokach narciarskich.Zakopane weszło przebojem do grona europejskich stolic sportów zimowych.W 1929 roku po raz pierwszy zorganizowano tu mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym,których gospodarzem Zakopane było jeszcze kilkakrotnie.Dziś wielką popularnością cieszą się zawody Pucharu Swiata w skokach narciarskich,odbywające się co roku w styczniu lub lutym...
W Zakopanem działa aż 50 wyciągów narciarskich.Największą popularnością wśród narciarzy cieszą się trasy w rejonie Kasprowego Wierchu,Gubałówki i Nosala.Do dyspozycji turystów są trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności-od całkiem płaskich dla początkujących po "alpejskie" trasy dla zaawansowanych.Obowiązującym standardem są dziś oświetlone stoki z możliwością sztucznego naśnieżania.
Zakopane,które oficjalnie posiada 30 tysięcy mieszkańców,w ciągu roku odwiedza aż 3 miliony turystów.Miasto przyjmuje ich gościnnie,a przyjezdni nie mogą się nudzić,korzystając z niezwykle bogatej oferty rozrywek.Najważniejsze jednak,że mimo tak dużej liczby gości Zakopane nie traci swej magii i nadal potrafi zachwycić każdego odwiedzającego.